Dnia 16 czerwca 2015r. odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Program kompleksowego wsparcia szkół oraz przedszkoli…”, połączona z prezentacją rezultatów zakończonego projektu. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście; Burmistrzowie i Wójtowie Miast i Gmin, Starosta Chodzieski Julian Hermaszczuk, Przewodniczący Rady Powiatu Chodzieskiego Piotr Jankowski, dyrektorzy szkół i przedszkoli powiatu chodzieskiego, przedstawiciele firm realizujących szkolenia, przedstawiciele Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Biblioteki Pedagogicznej w Chodzieży, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chodzieży i Centrum Edukacji Zawodowej w Chodzieży oraz osoby zaangażowane w realizację projektu.
Konferencję otworzyła i powitała gości pani Gabriela Margowska kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Chodzieży, która pełni również funkcję koordynatora projektu. Po części oficjalnej nastąpiło podsumowanie realizacji projektu, omówiono m.in. realizację rocznych planów wspomagania w szkołach i przedszkolach oraz funkcjonowanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli. Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji na zebraniach podsumowujących projekt, w poszczególnych placówkach, zebrali w formie anonimowych ankiet opinie uczestniczek i uczestników na temat stopnia zadowolenia z udziału w projekcie. Zdecydowana większość uczestników bardzo wysoko oceniła zarówno formy szkoleń, kwalifikacje ekspertów jak i korzyści wynikające z realizacji poszczególnych zadań. Wskazano m.in. wzrost kompetencji zawodowych, utrwalenie umiejętności współpracy z innymi nauczycielami, nabycie wiedzy na temat procesów uczenia się, zapamiętywania, kształtowania i rozwijania zdolności oraz motywowania do nauki i aktywności. Do pozytywnych efektów podjętych działań zaliczyć należy również wewnętrzne diagnozy potrzeb rozwojowych szkół, wypracowane w placówkach narzędzia, scenariusze, dokumenty, czy choćby rekomendacje do pracy w kolejnym roku szkolnym w nawiązaniu do zrealizowanych w szkole ofert doskonalenia.
Wyniki ankiet potwierdzają osiągnięcie założonych na początku projektu celów. Swoistą „wartością dodaną” udziału w projekcie było też, zdaniem uczestników, poznanie osób z różnych jednostek, szkół i placówek, a przez to możliwość oglądu jednego problemu z różnych punktów widzenia. Wysoko oceniono również aspekty organizacyjne tj. kompetencję ekspertów, dobór odpowiednich metod szkolenia, warsztatów, dbałość o przepływ informacji i kontakt z uczestnikami.
W trakcie konferencji zostały przedstawione przez szkoły i przedszkola biorące udział w projekcie przykłady „dobrych praktyk”. Dorobek jednostek udokumentowano w formie plakatów. Swoje doświadczenia z zakresu wdrażania rocznych planów wspomagania czyli „dobre praktyki’ przedstawili nauczyciele m.in. z Przedszkola Nr 5 w Chodzieży, Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży, Gimnazjum w Margoninie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H.Cegielskiego w Chodzieży.
Bardzo interesujące wystąpienie miał koordynator sieci współpracy dyrektorów szkół i przedszkoli Wiesław Owczarzak. Zwrócił uwagę na konieczność dalszej współpracy nauczycieli w formie sieci. Wyraził przekonanie, że warto taką współpracę zorganizować w sposób systemowy.
Wykład podsumowujący konferencję wygłosił dr Mirosław Radoła z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.
W trakcie realizacji projektu „„Program kompleksowego wsparcia szkół oraz przedszkoli…” zakupiono szereg pozycji specjalistycznej literatury. Książki zakupione dla szkół i przedszkoli pozostaną w tych jednostkach i nadal będą wykorzystywane jako wsparcie dla nauczycieli, a pozycje zakupione na potrzeby sieci współpracy i samokształcenia zostaną przekazane do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Chodzieży.
„Program kompleksowego wsparcia szkół oraz przedszkoli, podporządkowany potrzebom tych podmiotów w obszarach wymagających szczególnego wsparcia – Powiat Chodzieski” realizowany jest w okresie od 1 września 2013r. do 31 sierpnia 2015r. i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół. Jego wartość wyniosła 778 754,52zł.
Wsparcie w projekcie zostało skierowane do 20 placówek oświatowych funkcjonujących na terenie Powiatu. Odpowiednie zdiagnozowanie potrzeb szkół i przedszkoli na wstępnym etapie projektu pozwoliło na wdrożenie dwóch ofert szkoleniowych dostosowanych do potrzeb nauczycieli.
W pierwszym cyklu wspomagania w roku szkolnym 2013/2014 udział wzięło 403 nauczycieli, w drugim cyklu w roku szkolnym 2014/2015 udział wzięło 411 nauczycieli. Uczestnicy projektu korzystali z szerokiej gamy tematów doskonalenia zawodowego. Należały do nich m.in. budowa koncepcji pracy szkoły, techniki uczenia się i motywacji do nauki, kształtowanie postaw uczniowskich, rodzice są partnerami szkoły, praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Mając na uwadze zaplanowane w niedalekiej przyszłości zmiany przepisów oświatowych dotyczących systemu doskonalenia nauczycieli, można stwierdzić, że realizowany projekt wyszedł naprzeciw tym zmianom i wstępnie przygotował „grunt” do wspomagania szkół, placówek i nauczycieli w kolejnych latach.