Nazwa programu: Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006
Numer i nazwa Priorytetu: Priorytet 1. Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej
Numer i nazwa działania: Działanie 1.4 Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych
Schemat: Wsparcie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy
Okres realizacji projektu to: 1 wrzesień 2006 do 31 sierpnia 2007.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kwota dofinansowania, którą otrzymał Powiat Chodzieski na realizację projektu to 212 320,40 zł.
Skrócony opis projektu:
Projekt miał na celu rozpoznanie potrzeb osób niepełnosprawnych i oczekiwań związanych z aktywizacją zawodową oraz poprawę zdolności do uzyskania zatrudnienia przez osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Aby osiągnąć cel projektu podjęto w jego ramach następujące kompleksowe działania:
- opracowano ulotki informacyjne (napisanej prostym językiem) dotyczące celów projektu oraz zawierające podstawowe informacje nt. rynku pracy dla osób niepełnosprawnych - ulotki te dostarczono wszystkim osobom niepełnosprawnym, do których dotarli ankieterzy,
- dokonywano w miarę szczegółowego, rozpoznania potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych poprzez przeprowadzenie badań ankietowych dotyczących potrzeb tych osób.
Główną ideą projektu było wypracowanie efektywnego wsparcia dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w Powiecie Chodzieskim, który dałby im szansę zwiększenia aktywności zawodowej i doprowadził do poprawy jakości ich życia. Albowiem osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym stanowią grupę osób szczególnie zagrożonych bezrobociem.
Rezultatem projektu jest posiadanie nowoczesnej pogłębionej, aktualnej wiedzy w obszarze zidentyfikowanych problemów środowiska osób niepełnosprawnych usystematyzowanej w formie bazy danych, publikacji i informacji na stronie internetowej. Służyć ona ma podejmowaniu celowych inicjatyw mających na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych oraz unowocześnianiu form, metod i narzędzi stosowanych w dziedzinie integracji i rehabilitacji zawodowej.
Wartością dodaną jest ogólna wiedza społeczeństwa powiatu o możliwościach zatrudniania osób niepełnosprawnych, systemie monitorowania i upowszechniania potrzeb pracodawców, co stworzy podwaliny do budowania systemu działań zmierzających do zapobiegania i zwalczania bezrobocia oraz rozwoju zasobów ludzkich i społecznej integracji rynku pracy w celu sprzyjania wzrostowi zatrudnienia ON.
Projekt miał charakter badawczy, zakładał zbadanie około 50% niepełnosprawnych mieszkańców powiatu w obszarze rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych służące zidentyfikowaniu potrzeb i świadczonych usług. Zdiagnozowano uwarunkowania trudnego położenia społeczno - zawodowego osób niepełnosprawnych oraz bariery związane z uzyskiwaniem przez nich wykształcenia, kwalifikacji i zatrudnienia na otwartym rynku pracy, a także bariery trwałej integracji zawodowej. Dwudziestu ankieterów zatrudnionych w ramach projektu dotarło do ponad 2,5 tys. osób niepełnosprawny z terenu powiatu chodzieskiego. Efektem badań jest baza danych o niepełnosprawnych mieszkańcach powiatu chodzieskiego opracowana na licencji GNU Open Source. Dane i analizy zostały opublikowane w formie opracowania monograficznego, a także udostępnione poniżej. Baza danych została przekazana do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży.