Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Chodzieży stale się rozwija. Już teraz, w projekcie realizowanym przez Fundację AKME z Poznania, przy wsparciu Powiatu Chodzieskiego, Centrum Pomocy Specjalistycznej „Remedium”, Polskiego Stowarzyszeniu „Widoki” oraz Fundacji „Ukryte Marzenia”, bierze udział prawie 200 uczestników.
Do skorzystania zachęcamy osoby zamieszkujące na terenie powiatu chodzieskiego, które potrzebują darmowego, profesjonalnego wsparcia. Pomagamy osobom z zaburzeniami psychicznymi, które w związku z trwającym kryzysem zagrożone są wykluczeniem społecznym, ubóstwem oraz innymi problemami. Pomoc kierujemy również do osób z najbliższego otoczenia uczestników projektu.
Celem działania Centrum jest poprawa funkcjonowania zdrowotnego oraz społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi. Dużo uwagi przywiązujemy do aktywizacji społecznej naszych pacjentów. Dzięki temu procesowi wzrasta ich poczucie własnej wartości, co wpływa na większą samodzielność i możliwość przyjmowania nowych ról w społeczeństwie. W naszej działalności bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta oraz prosty dostęp do oferowanych usług, a co za tym idzie natychmiastowa pomoc udzielana uczestnikom projektu oraz ich rodzinom podczas wszelkich kryzysów. Dodatkowo istotnym zadaniem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego jest zapobieganie stygmatyzacji i wykluczeniu osób będących w stanie kryzysu psychicznego.
Obecnie w projekcie bierze udział 199 osób. Uczestnicy od początku funkcjonowania Centrum uzyskali wsparcie psychologa w łącznej ilości ponad pięciu tysięcy godzin. Oprócz konsultacji psychologicznych, uczestnicy korzystają również ze wsparcia psychiatry, pielęgniarki, prawnika, dietetyka, pracownika socjalnego oraz innych specjalistów.
W strukturach Centrum od września 2021 r. funkcjonuje Oddział Dzienny, który przeznaczony jest dla osób dorosłych z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi. Oddział otwarty jest od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9 do 13, a w trwającym obecnie turnusie inauguracyjnym udział bierze 7 osób. W ramach Oddziału Dziennego proces leczenia realizowany jest głównie poprzez konsultacje psychiatryczne i psychologiczne, zajęcia treningowe, arteterapię, biblioterapię, zajęcia ruchowe czy relaksacyjne połączone z muzykoterapią, psychoedukację oraz pracę z fizjoterapeutą. Prowadzone są także dwie grupy wsparcia – dla kobiet oraz seniorów.
Poprzez nasze działania chcemy wspierać proces leczenia oraz utrzymać naszych uczestników w stanie wysokofunkcjonalnym, niwelując zagrożenia mające wpływ na możliwość pogłębienia się zaburzeń lub ich nawrót. Oferowane wsparcie ma charakter dwutorowy – wszystkie podejmowane działania realizowane są równolegle do procesu zdrowienia, ściśle według zaleceń specjalistów.
Jeśli potrzebujesz darmowego, kompleksowego wsparcia - zgłoś się do nas!
Nasz punkt wsparcia/oddział dzienny znajduje się pod adresem: Chodzież, ul. Jagiellońska 5. Skontaktować można się także telefonicznie pod numerem 507-475-843, bądź pod adresem mailowym: .
Podmiot leczniczy: Chodzież, ul. Mickiewicza 7; 786-940-301;