W marcu i kwietniu 2017r. wszyscy pracownicy Starostwa Powiatowego w Chodzieży przeszli szkolenie w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. W czasie szkolenia zapoznali się m. in. z zasadami prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w tym ze sposobem użycia defibrylatora AED. Sprzęt ten przeznaczony jest do użycia przez każdą osobę, będącą świadkiem zdarzenia, w którym wymagana jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w Europie i w zależności od przyjętej definicji, jest rozpoznawane u 350 000 do 700 000 osób rocznie. Podczas wstępnej analizy rytmu serca w około 25–30% przypadków stwierdza się migotanie komór, a prawdopodobnie u znacznie większego odsetka osób w momencie utraty przytomności występuje migotanie komór lub szybki częstoskurcz komorowy, jednak do chwili wykonania pierwszej analizy rytmu serca, przechodzi już w gorzej rokującą asystolię (brak czynności elektrycznej serca). Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w połączeniu z defibrylacją w ciągu 3‑5 minut od utraty przytomności może pozwolić na skuteczną reanimację w 49-75% przypadków, a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10-12%. (Źródło: Wikipedia)
Mając powyższe na uwadze, a także możliwość uratowania życia choćby jednego jednej osoby przebywającej w urzędzie lub w jego otoczeniu, budynek główny Starostwa Powiatowego w Chodzieży wyposażony został w defibrylator AED.
Oby nie musiał być użyty!