Za nami pierwsza edycja Gontyniec Ultra Trail. Impreza zgromadziła prawie 400 biegaczy z całego kraju, którzy w zdecydowanej większości wywieźli z Chodzieży dobre wrażenia. Bez względu na osiągnięty wynik sportowy.
W ostatnią niedzielę w Parku 3 Maja w Chodzieży, gdzie znajdowała się baza wydarzenia, już od rana rozgrzewali się biegacze gotowi stawić czoła wyzwaniu i spróbować swoich sił na jednym z trzech dystansów. Wszystkie hasłami nawiązywały do postaci z Muminków: najkrótszy, 12 km odcinek to Mała Mi, 27 km trasę ochrzczono Migotką, natomiast 55 km dla wytrwałych to Buka. Na starcie każdego stanęło ponad 100 osób, dzielnie wspieranych przez kibiców i rodziny. Atmosfera od początku do końca była przyjacielska, życzliwa i przepełniona duchem zdrowej, sportowej rywalizacji. Jak podkreślali zawodnicy, każdy mierzył się bardziej z własnymi słabościami, niż resztą biegaczy.
Najszybszy na 55 kilometrach okazał się Olaf Rogoziński reprezentujący klub Maratończyk Poznań, Migotkę wygrał Maciej Łucyk z tego samego klubu, natomiast z Małą Mi najlepiej poradził sobie Bartosz Kryske z klubu Spójnia Białe Błota. Wśród pań były to odpowiednio Eliza Karczyńska z Maratończyka Poznań, Katarzyna Paczkowska z Kiekrza i Magdalena Kończak ze Szczecinka. Zawodnicy na podium w każdej kategorii otrzymali nagrody finansowe. Przewidziano także nagrody dla najlepszych biegaczy z powiatu chodzieskiego, a były nimi bony do wykorzystania w sieci sklepów sportowych. Wszystkie wyniki znajdują się na stronie firmy Maratończyk, która zajmowała się pomiarem czasu.
Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli Powiat Chodzieski, grupa biegowa PCH RUN oraz Chodzieskie Towarzystwo Rowerowe. Wsparły nas Gmina Miejska w Chodzieży, Gmina Chodzież, Chodzieski Dom Kultury, MOSiR Chodzież, MWiK Chodzież, OSP Chodzież, Hufiec ZHP Chodzież, firmy Europol Meble Polska, Kabat, Jenox Akumulatory, Fabryka Papieru Kaczory, Szejner Motors, Profesor Zabawka, Fensterbau, Fizjoterapia-Masaż Spina, Ośrodek Szkoleń i Bezpieczeństwa Stanisław Jarosz. Wydarzenie otrzymało także wsparcie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
– Gościliśmy amatorów długiego biegania z całej Polski, a pozytywną informacją jest to, że na wielu osobach chodzieskie lasy zrobiły ogromne wrażenie – mówi wicestarosta Mariusz Witczuk, jeden z głównych pomysłodawców imprezy. – To dobry sygnał na przyszłość, zarówno dla kolejnych edycji biegu, jak i turystyki w powiecie.
– Dziękujemy wszystkim organizacjom, sponsorom i wolontariuszom, bo sukces pierwszej edycji Gontyniec Ultra Trail to w ogromnej mierze ich zasługa – dodaj starosta Mirosław Juraszek.
Czy wydarzenie na stałe wpisze się do kalendarza nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich imprez biegowych? Są na to realne szanse.
FOTORELACJA Z IMPREZY TUTAJ: