Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu realizuje Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. W jego ramach wykonywane będą badania kolonoskopowe w Szpitalnej pracowni endoskopii w dni robocze, w godzinach między 8:00, a 14:00. Termin oczekiwania na badanie to dwa tygodnie. Rejestracji można dokonywać osobiście lub telefonicznie pod nr 501 572 346. W trakcie zapisu na badanie pacjenci otrzymają niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.
Rak jelita grubego to niestety nadal drugi pod względem umieralności nowotwór złośliwy u obu płci w Polsce. Należy on do grupy nowotworów o najgorszym rokowaniu, a możliwość wyleczenia jest uwarunkowana stopniem zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem, przy czym ponad 94 % zachorowań u obu płci przypada na populację osób po 50 roku życia.
Bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, biegunki naprzemiennie z zaparciami, ślady krwi w stolcu, niekontrolowane chudnięcie czy anemia o niewyjaśnionym podłożu, to dolegliwości, które mogą wskazywać na nowotwór jelita grubego. W pierwszych, kluczowych dla leczenia etapach, dolegliwości te nie powodują bólu, więc chorego zwykle nic nie niepokoi. Tym bardziej ważne są wczesne badania profilaktyczne
BEZPŁATNE badania kolonoskopowe, edukacja i podniesienie świadomości nt. szczególnych objawów – bardzo często lekceważonych i ignorowanych przez pacjentów mają zapobiec wykrywaniu nowotworów jelita na późnym etapie zaawansowania. Kolonoskopia jest bardzo czułą i skuteczną metodą, ponieważ podczas badania lekarz prowadzący ma możliwość równoczesnego usuwania polipów, które w późniejszym etapie mogłyby przekształcić się w nowotwór. Dzięki temu kolonoskopia zapobiega aż w 60% rozwojowi raka jelita grubego.
Źródło: materiały prasowe Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM