W lipcu szkoły ponadpodstawowe zakończyły nabór uczniów do klas pierwszych. Jak wiadomo, niewielkie ruchy odbywały się jeszcze po tym terminie, jednak na przełomie września i października sytuacja stała się klarowna. Przypomnijmy, że tegoroczny nabór był wyjątkowy, a z perspektywy organizatorów zapewne niełatwy. Do klas pierwszych udali się bowiem absolwenci gimnazjum oraz ósmych klas szkoły podstawowej. Mieli do wyboru licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe.
W I Liceum Ogólnokształcącym im. św. Barbary przyjęto łącznie 175 uczniów. W tym roku szkoła zaproponowała utworzenie oddziałów, o następujących profilach nauczania: kl. IA – matematyczno - informatyczny, kl. IB – humanistyczny, kl. IC – matematyczno - geograficzny, kl. I D – biologiczno – chemiczny.
LO w Zespole Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach przyjęło od września 58 uczniów, którzy utworzyli dwa oddziały. Tamtejsze technikum zasiliło natomiast 98 uczniów, którzy podjęli kształcenie w bardzo ciekawych kierunkach: technik informatyk, technik organizacji reklamy oraz technik fotografii i multimediów.
Aż 451 uczniów widniało na listach klas pierwszych w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży. Nasza największa placówka przyjęła 204 uczniów do technikum oraz 247 do branżowej szkoły I stopnia. Technicy będą kształcić się w następujących kierunkach: elektryk, ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, organizacji turystyki, logistyk oraz mechanik.
Ogółem, do szkół prowadzonych przez powiat trafiło 402 absolwentów szkół podstawowych oraz 380 uczniów, którzy ukończyli gimnazjum.
– Wybór oddziału, w którym będą realizowane odpowiednie przedmioty w zakresie rozszerzonym, jest bardzo ważny i winien wiązać się z wyborem w przyszłości kierunku studiów – przekonują pracownicy wydziału oświaty chodzieskiego starostwa. – Uczeń, który nie dokona właściwego wyboru w klasie pierwszej, w przyszłości będzie miał duży problem, aby bardzo dobrze zdać maturę na poziomie rozszerzonym z wymaganego przez uczelnię wyższą przedmiotu, a zatem dostać się na renomowaną uczelnię czy popularne kierunki studiów.
Wysokiej jakości, konkurencyjna oświata, jest dla samorządu powiatu chodzieskiego jednym z priorytetów. Świadczą o tym zarówno poczynione w ostatnich latach inwestycje, jak i wsparcie udzielane młodzieży. Za II semestr roku szkolnego 2018 – 2019 uzdolnieni uczniowie powiatowych szkół otrzymali stypendia starosty o łącznej wartości 47 600 zł.