Radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe i udzielili zarządowi powiatu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2017. To najważniejsza wiadomość z wtorkowej sesji Rady Powiatu Chodzieskiego.
Sesję rozpoczęło wręczenie stypendiów starosty uczniom szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat chodzieski. Stypendia decyzją zarządu otrzymała rekordowa jak na pierwsze półrocze liczba 31 osób. Przyznano jedno świadczenie za bardzo dobre wyniki w nauce (400 zł) oraz trzydzieści za wybitne wyniki (800 zł).
– Od całej rady powiatu przyjmijcie wyrazy uznania i gratulacje za waszą pracę i osiągnięcia – zwrócił się do wyróżnionych starosta Julian Hermaszczuk.
Po tym akcencie posiedzenie wróciło na swoje tory, a wiele miejsce poświęcono finansom. Podobnie jak w ostatnich czterech latach, priorytetem w 2017 roku było ograniczenie wydatków bieżących, w tym redukcja wydatków o charakterze uznaniowym, inwestycje, zlikwidowanie deficytu oraz ograniczenie zadłużenia. Dochody zrealizowano w wysokości 49 mln 111 tys. a wydatki w wysokości 47 mln 897 tys., w tym na inwestycje i remonty wydano 3 mln 966 tys.
– Warto podkreślić – informuje skarbnik Dorota Pierzchlewicz - że już czwarty rok z rzędu nie zaciągnięto nowego kredytu a w ubiegłym roku zmniejszono zadłużenie do poziomu 10 mln 573 tys. Zrealizowane przedsięwzięcia głównie inwestycyjne drogowe i w szkolnictwie, przyczyniły się do wzrostu wartości majątku powiatu o 3 mln.169 tys. i na koniec 2017 roku jego wartość brutto wyniosła 198 mln 953 tys. zł. Zarząd Powiatu w sposób racjonalny i oszczędny wydatkował środki finansowe.
Na co wydano pieniądze z budżetu powiatu:
- oświata - 20 mln 427 tys.zł.
Od 4 lat subwencja oświatowa nie wystarcza na finansowanie zadań oświatowych. Koszty utrzymania szkół nie zmniejszają się proporcjonalnie do zmniejszania się ilości kształcących się w nich uczniów. Musieliśmy dołożyć z własnych środków 1 mln 53 tys.zł.
- ochronę zdrowia i pomoc społeczna - 12 mln 357 tys.,
- bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa - 3 mln 765 tys.,
- drogi - 3 mln 881 tys.- co jest największą kwotą od lat.
Nadwyżka operacyjna, a więc różnica między dochodami bieżącymi a bieżącymi wydatkami, wyniosła aż 4,5 mln zł.