Defibrylatory AED (Automated External Defibrillators) to przenośne urządzenia, które mogą uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, szczególnie w sytuacjach, gdy dostęp do szpitala jest utrudniony lub czas jest kluczowy. Dzięki technologii, która pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca i zastosowanie odpowiedniego wstrząsu elektrycznego, AED stają się niezwykle ważnym elementem w pierwszej pomocy.
Jeden z defibrylatorów AED zamontowano w ubiegłym miesiącu przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego w Chodzieży. Urządzenie znajdowało się wcześniej wewnątrz budynku, jednak z uwagi na konkretne godziny pracy urzędu, nie mogło być dostępne całodobowo. Teraz się to zmieniło, defibrylator jest ogólnodostępny - gotów do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy. Wkrótce w powiecie chodzieskim pojawią się kolejne defibrylatory, jeszcze w grudniu jeden z nich zostanie zamontowany w chodzieskim Domu Pomocy Społecznej.
W temacie rozpowszechniania i uogólniania dostępu do defibrylatorów AED, Starosta Chodzieski Adrian Urbański współpracuje ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat, do którego w ostatnim czasie dołączyli: Stanisław Jarosz, Łukasz Kreskowiak, Adam Jankowski, Maciej Bielecki oraz Jacek Ruciński – koordynator akcji.
Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, który może wystąpić w każdej chwili i w każdym miejscu, zarówno w wyniku chorób serca, jak i wypadków czy urazów. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania reanimacyjne. Im szybciej rozpoczniemy resuscytację, tym większe są szanse na uratowanie życia