W ubiegłą sobotę pożegnaliśmy Henryka Zydorczaka, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej, oddanego społecznika i patriotę, radnego czterech kadencji Rady Powiatu Chodzieskiego, zaufanego pedagoga i wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży. Dobrze byłoby przybliżyć sylwetkę tak ważnej osoby dla naszego regionu.
Henryk Zydorczak urodził się 7 lipca 1938 r. w Chodzieży. Ukończył tutaj szkołę podstawową
i średnią w 1956 r. Jego dalej obranym kierunkiem była Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu, którą ukończył w 1967 r. z tytułem magistra historii. Sześć kolejnych lat, to praca w Szkole Podstawowej w Józefowicach koło Szamocina. Sześć lat pracował w przemyśle ceramicznym niedaleko Kościerzyny, koło Gdańska. W 1972 r., wraz z rodziną, powrócił do Chodzieży. Podjął wtedy pracę w Liceum Ogólnokształcącym jako nauczyciel. Stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży objął w roku 1979. Swoją funkcję pełnił, z pełnym zaangażowaniem, aż do roku 2002, kiedy to przeszedł na emeryturę. Jednym z Jego największych osiągnięć podczas piastowania stanowiska dyrektora było doprowadzenie do powstania pierwszej w Chodzieży szkolnej sali komputerowej. Jest również odpowiedzialny za rozbudowanie szkoły o nowe skrzydło.
Z Towarzystwem Miłośników Ziemi Chodzieskiej związał się w latach 80-tych. Od 1996 r. był członkiem zarządu, a w 2000 r. objął stanowiska prezesa stowarzyszenia. W ramach działalności TMZCh współpracował z Chodzieskim Domem Kultury, Młodzieżowym Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną oraz stowarzyszeniem „Na górze” w ośrodku dla młodzieży niepełnosprawnej
w Rzadkowie. Był jednym z tych, którzy zapoczątkowali współpracę między TMZCh a Towarzystwem Byłych Mieszkańców Chodzieży Narodowości Niemieckiej – HKG Kolmar. W 2005 r. zainicjował współpracę między szkołami średnimi: szkołą w Detmold i Zespołem Szkół w Ratajach. Ponad trzydzieści lat prowadził Szkolne Schronisko Młodzieżowe Gontyniec, w ramach Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.
Henryk Zydorczak był radnym Powiatu Chodzieskiego przez cztery kadencje, w latach 1998 do 2014. Jako radny właśnie, przez 16 lat, był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Należał również do komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki. Angażował się w organizowane przez Starostę Powiatu imprezy o podłożu historycznym. Prywatnie interesował się życiem codziennym ludzi na przestrzeni wieków oraz archeologią.
Za swoje zaangażowanie w pracy zawodowej i społecznej, otrzymał szereg odznaczeń
i uhonorowań, między innymi: Złoty Krzyż Zasługi; Medal „Za Wybitne Zasługi w Rozwoju Oświaty Województwa Pilskiego”; Złota Odznaka „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego”; Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Chodzieży”. Ponadto w był nominowany do Nagrody Głównej WTK; otrzymał wyróżnienie w plebiscycie „7 wspaniałych” w kategorii oświata i wychowanie; Odznakę Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Pilskiej Chorągwi ZHP”; Srebrną i Brązową Odznakę PTSM, nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania; nagrody kuratora.
Znany był nie tylko w naszym regionie - z działalności popularyzatorskiej, a szczególnie - od wielu lat, jako autor artykułów na temat dziejów miasta i ziemi chodzieskiej w chodzieskiej prasie. W Towarzystwie Miłośników Ziemi Chodzieskiej był głównym inicjatorem, współautorem i redaktorem, szeregu przedsięwzięć wydawniczych. TMZCh doceniało go również jako świetnego organizatora perfekcyjnie przygotowywanych wycieczek, które pozwalały poznawać nam nasze okolice, jak
i Wielkopolskę.
Działalność popularyzatorska:
- Współautor 3 albumików „Chodzież na starej fotografii”
- Współpraca przy powstaniu monografii „Dzieje Chodzieży”
- Współautor jednodniówki „Chodzież 1984. 550 lat miasta”
- Inicjator, współautor i redaktor cyklu publikacji - Zasłużeni dla Ziemi Chodzieskiej („Zasłużeni dla Ziemi Chodzieskiej” – 2003 r., „Zasłużeni dla Ziemi Chodzieskiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” – 2004 r., „Nauczyciele i wychowawcy” – 2005 r., Inicjator wydania „Historii zabudowy Chodzieży” /autor: Roman Kabat/
- Współautor albumu „Chodzież na starej fotografii”
- Autor publikacji – albumiku „100 rocznica linii kolejowej Chodzież - Gołańcz”