Adrian Urbański urodził się 19 maja 1994 roku w Pile. Jego pasją jest pożarnictwo. W miejscowej OSP zawsze był i nadal jest inicjatorem wielu wydarzeń społecznych, szkoleniowych oraz sportowo-pożarniczych.
Pomimo młodego wieku, jego spory wkład w życie lokalnej społeczności został prędko zauważony i tym samym, w wieku 18 lat, został wybrany na sołtysa Stróżewa. Nastoletni włodarz wsi, otrzymał wówczas tytuł najmłodszego sołtysa w Polsce.
Kilka lat później, w wieku 23 lat sołtys Stróżewa, został również najmłodszym Radnym Powiatu Chodzieskiego, a w 2017 roku najmłodszym Członkiem Zarządu tegoż powiatu. Swoje obowiązki łączył z pracą w rodzinnym przedsiębiorstwie.
Pod koniec kwietnia 2023 r. Adrian Urbański objął funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Chodzieskiego. Rok później, tuż po kwietniowych wyborach samorządowych, 7 maja 2024 roku, decyzją nowo wybranej Rady Powiatu oraz z dużym mandatem zaufania ze strony wyborców, rozpoczął kadencję jako Starosta Chodzieski.
Adrian Urbański karierę samorządową niezmiennie łączy z działalnością pożarniczą. Sprawuje funkcję Sekretarza Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Chodzieży, a także Wiceprezesa Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Chodzieży. W OSP Stróżewo angażuje się również jako Wiceprezes jednostki i jej czynny druh.
Wysokie poparcie w wyborach, oznacza pokaźny mandat zaufania od mieszkańców. Spodziewał się Pan tak wysokiego wyniku?
Starosta Adrian Urbański: przez wszystkie lata, od wczesnej, nastoletniej młodości, w działalności społecznej i samorządowej „robię swoje”! Przynosi mi to satysfakcję i spełnienie, a mieszkańcy powiatu widocznie doceniają moje działania oraz zgadzają się z nimi, udzielając mi tak dużego poparcia. W moim okręgu wyborczym uzyskałem najlepszy indywidualny wynik, a w samej gminie Chodzież blisko 25% wszystkich głosów oddanych na kandydatów do rady powiatu (a było ich łącznie 35.) było głosami oddanymi na moją kandydaturę. To dla mnie bardzo duża motywacja. W tym miejscu bardzo, bardzo dziękuję Państwu za zaufanie oraz każdy oddany na mnie głos i tym samym deklaruję, że w swojej pracy dla Państwa, wykorzystam każdą, choćby najmniejszą możliwość.
Jak czuje się Pan na nowym stanowisku?
Starosta Adrian Urbański: po ponad 11. latach gospodarowania sołectwem Stróżewo, bardzo dobrze wiem co znaczy służebność społeczna, a doświadczenie samorządowe uświadomiło mi czego podejmę się w nowej pracy w Starostwie. Wiem, że to ogrom obowiązków – nie tylko do godziny 15:00 i nie tylko w dni robocze. Świadomy też jestem wynikającej z tego odpowiedzialności, którą wprawdzie dzielę z Całym Zarządem Powiatu, natomiast odpowiedzialność kierowniczą ponoszę tylko ja. Wiem też, że kadencja, której się podejmuję, nie jest tzw. „nowym otwarciem”, które ładnie brzmi w przedwyborczych zapewnieniach kandydatów ubiegających się o różne stanowiska, ale kontynuacją tego, co samorządowcy - w planie wieloletniego rozwoju powiatu - zrealizowali, zaczęli lub zaplanowali. Tych planów jest bardzo dużo i są one bardzo ambitne, a pracując dwie kadencje w Zarządzie Powiatu sam je współtworzyłem. Moim marzeniem jest nie tylko realizacja tychże projektów, ale i poszerzanie ich, wsłuchując się w potrzeby mieszkańców powiatu.
Pracowników Starostwa Chodzieskiego znam blisko 10 lat. To fantastyczny, doświadczony zespół fachowców i jestem przekonany, że z ich wsparciem możemy realizować marzenia, budować infrastrukturę powiatu i poprawiać jakość życia jego mieszkańców. W tych działaniach już dzisiaj należy widzieć przyszłe kadencje i już dzisiaj tworzyć podwaliny pod dalszy stały rozwój naszej przysłowiowej Małej Ojczyzny. Moje dotychczasowe doświadczenie społecznika i samorządowca oraz profesjonalizm i życzliwość pozwalają mi być odważnym oraz wizjonerskim. Mam ambicje, by kadencja tej Rady Powiatu i tego Zarządu zapisała się i w dziele oraz w pamięci jako jedna z najlepszych.
Jakie są Pana priorytety i cele na najbliższe lata?
Starosta Adrian Urbański: Oczywistym priorytetem są inwestycje, które przynoszą rozwój powiatu. Obowiązkiem do tego prowadzącym jest wykorzystywanie każdych zewnętrznych środków finansowych i materialnych. Każda złotówka możliwa do zdobycia musi być zdobyta dla pomnożenia środków w naszym budżecie. Dzisiaj niemal wszystkie zadania w zamówieniach publicznych zamykają się w kilku milionach, a tych w budżecie własnym jest niewiele. Będziemy aplikować o środki w każdym możliwym projekcie, który może wpisywać się w potrzeby powiatu chodzieskiego. W całej Polsce największą bolączką jest infrastruktura drogowa i ta również najbardziej irytuje mieszkańców naszego powiatu. Niedawno zakończyły się inwestycje drogowe w Oleśnicy, Grabówce czy Chodzieży, gdzie udało się wyremontować drogę w ciągu ulic Żeromskiego, Piekar i Zamkowej, czyli najbardziej zdegradowanych nawierzchni. Wkrótce zostanie odebrany pierwszy etap prac związanych z remontem drogi Rudki - Sypniewo, a już w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę o wartości 3,6 mln zł. na drugi etap tejże inwestycji i kolejne 1,6 km otrzyma nową nawierzchnię. W planie mamy również remonty ul. Ujskiej wraz z przebudową skrzyżowania na ul. Dworcowej oraz remont ul. Kochanowskiego w Chodzieży. Na terenie gminy Budzyń przymierzany jest remont odcinka drogi w kierunku Nowego Brzezna. Trwają także rozmowy nt. realizacji prac związanych z dokończeniem naprawy nawierzchni drogowej w Wyszynach, w kierunku Gębic. Mam nadzieję, że przy dotychczasowej bardzo dobrej współpracy z nadleśnictwem Sarbia, uda się ten odcinek wyremontować jeszcze w tym roku. Ponadto, za kwotę ponad 7 mln zł., rozpoczną się wkrótce prace związane z remontem Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Podczas obecnej kadencji czekają nas również decyzje związane ze zmianami w ochronie zdrowia. W naszym powiecie potrzebne są łóżka geriatryczne. Nasze społeczeństwo osiąga coraz bardziej zaawansowany wiek i musimy się do tego przygotować.
Mam w głowie jeszcze wiele pomysłów i planów, ale jest zbyt wcześnie by o wszystkich wspominać, ponieważ ich realizacja jest zależna właśnie od dofinansowań, o które trzeba zabiegać, a konkurencja w samorządach jest ogromna. Nie zawsze nasze uwarunkowania spełniają parametry narzucone przez projekty. Widzę i znam potrzeby również w zakresie kultury, sportu, szkolnictwa, pomocy społecznej czy szerzej pojętej ochrony zdrowia. Wobec tych obszarów mam plany i będę pracował nad ich realizacją wraz ze wsparciem Rady Powiatu, Zarządu i pracowników urzędu.