W środę będziemy obchodzić 31 rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę, tzw. Dzień Niepodległości Ukrainy.
24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Deklarację Niepodległości. Polska była pierwszym krajem, który tę niepodległość uznał.
Akt z 24 sierpnia i brak represyjnych działań wobec niego, a także delegalizacja Komunistycznej Partii Ukrainy, okazały się przełomowe i uświadomiły Ukraińcom, że radziecka rzeczywistość staje się przeszłością.
4 września nad budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy, stojącym w centrum Kijowa, pojawiła się niebiesko-żółta flaga.
1 grudnia 1991 r. na Ukrainie przeprowadzono referendum, Akt z 24 sierpnia poparła większość obywateli Ukrainy. Na listach uprawnionych do głosowania znalazło się 37 885,6 tys. osób, z których aż 31 891,7 tys. wzięło udział w głosowaniu. Za niepodległością opowiedziało się 90,32% głosujących (28 804,1 tys. osób).
Ostatecznie o końcu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zadecydowano na spotkaniu ukraińskiego prezydenta Leonida Krawczuka, rosyjskiego Borysa Jelcyna i przewodniczącego Rady Najwyższej Białorusi Stanislaua Szuszkiewicza. 8 grudnia 1991 roku w pałacyku w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej podpisali traktat o likwidacji Związku Radzieckiego i powołaniu Wspólnoty Niepodległych Państw.
10 grudnia ukraińska Rada Najwyższa ratyfikowała decyzję o rozwiązaniu Związku Radzieckiego, a jej rząd nie rozpoczął prac nad skonstruowaniem nowych więzi między Kijowem i Moskwą oraz innymi postsowieckimi republikami w ramach federacji czy konfederacji.