Zakończył się nabór uczniów do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie do 1 sierpnia mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia do konkretnej szkoły poprzez przedłożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.
– Wyniki rekrutacji pokrywają się z wynikami analiz demograficznych, jakie wcześniej przeprowadziliśmy – mówi Tomasz Procek, kierownik wydziału oświaty chodzieskiego starostwa. – Potwierdziły się nasze założenia co do przewidywanej liczby uczniów. Tegoroczny nabór jest na poziomie o ponad 50% wyższym niż w roku ubiegłym. Jest to związane z tym, że w 2022 roku szkoły podstawowe kończą dodatkowo uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w szkołach podstawowych jako sześciolatkowie. Warto też wspomnieć, że od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie kierunkami technicznymi i nauką zawodu. Młodzi ludzie coraz częściej przedkładają możliwość zdobycia zawodowego wykształcenia nad ogólnym.
Do nauki w naszych placówkach ma zachęcić stale ulepszana baza edukacyjna. Inwestycje w oświatowe budynki, sprzęt i kapitał ludzki są w powiecie chodzieskim widoczne gołym okiem. W roku szkolnym 2021/2022 szkoły i placówki zostały doposażone w pomoce dydaktyczne i sprzęt o łącznej wartości około miliona złotych, na które otrzymano dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Ponadto 10 września 2021 roku zakończyła się duża inwestycja związana z termomodernizacją budynku SANEPID i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chodzieży. W roku szkolnym 2021/2022 zaadaptowane także dwa pomieszczenia na sale lekcyjne w Zespole Szkół w Chodzieży i Zespole Szkół w Ratajach, a aktualnie trwają pracę na terenie CKZ i Zespołu Szkół w Chodzieży związane z budową kanalizacji deszczowej i przebudowy chodnika wzdłuż budynku szkoły. Jako dodatkową motywację, Starosta Chodzieski już od lat przyznaje stypendia dla uzdolnionych uczniów z szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Chodzieski.
W tym roku szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez nasz powiat wybrało wg ostatnich danych 620 uczniów. Pozwoliło to na utworzenie 22 oddziałów w trzech szkołach. W I Liceum Ogólnokształcącym im. św. Barbary w Chodzieży utworzono 6 oddziałów o zróżnicowanych profilach. W Zespole Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach, utworzono 2 oddziały Technikum, w tym jeden w zawodzie technik informatyk, oraz łączony oddział w zawodach technik organizacji reklamy oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży otworzy w tym roku łącznie 13 oddziałów klas pierwszych, w tym 6 oddziałów Technikum w zawodach: technik ekonomista, technik elektryk, technik organizacji turystyki, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik logistyk. Ponadto utworzono 7 oddziałów Szkoły Branżowej I Stopnia w różnych zawodach.
Informujemy, że w ILO w Chodzieży i Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży zostały jeszcze pojedyncze miejsca. Zainteresowanych kierujemy bezpośrednio do szkół.